Speed test – przetestuj prędkość swojego łącza internetowego!

Szybki internet stał się istotną częścią naszego życia. Używamy go do pracy, przesyłania strumieniowego filmów, telekonferencji i nie tylko. Ale jak szybkie jest Twoje połączenie internetowe? Czy otrzymujesz prędkości, za które płacisz? Na szczęście istnieją proste sposoby, aby się o tym przekonać. Dostawca usług internetowych zazwyczaj wymienia prędkość pobierania jako „downlink” w Mb/s lub Mbp; jest to prędkość, z jaką dane mogą być pobierane z Internetu do komputera lub urządzenia. To różni się od prędkości „uplink”, która mierzy szybkość, z jaką dane mogą być wysyłane z komputera lub urządzenia do Internetu. Test prędkości Internetu mierzy, jak szybko dane podróżują między komputerem a serwerem w Internecie. Istnieje kilka darmowych narzędzi online, które pozwalają przetestować przepustowość połączenia i monitorować jego wydajność w czasie. Oto kilka świetnych opcji:

Co to jest dobra prędkość internetu?

Nie ma twardej i szybkiej reguły, co stanowi dobrą prędkość Internetu. Ale test prędkości może pomóc określić, czy otrzymujesz prędkość, za którą płacisz, i czy możesz zmienić dostawcę i zaoszczędzić pieniądze. Ogólnie rzecz biorąc, dobry poziom bazowy to około 10 Mb/s dla gospodarstwa domowego z jedną lub dwiema osobami, które nie przesyłają strumieniowo wideo lub nie prowadzą żadnych innych działań wymagających dużej przepustowości. W przypadku gospodarstw domowych, w których kilka osób przesyła strumieniowo wideo lub wykonuje inne zadania wymagające dużej przepustowości, zaleca się 20 Mb/s lub więcej. Ponieważ ilość wykorzystywanego pasma będzie się zmieniać z dnia na dzień – zależy to od tego, co wszyscy robią w danej chwili w sieci – warto przetestować prędkość zarówno w normalnych warunkach, jak i w godzinach szczytu.

Która prędkość internetu jest dla ciebie odpowiednia?

Podczas testowania prędkości Internetu, będziesz chciał również spojrzeć na prędkość wysyłania. Prędkość wysyłania powinna wynosić około połowy prędkości pobierania (np. jeśli pobierasz 50 Mbps, prędkość wysyłania powinna wynosić około 25 Mbps). Jeśli prędkość pobierania jest znacznie niższa niż to, za co płacisz, możesz być w stanie uzyskać inny plan u tego samego dostawcy lub całkowicie zmienić dostawcę. Jeśli prędkość wysyłania jest znacznie niższa niż ta, za którą płacisz, możesz używać zbyt dużej przepustowości. Możesz chcieć ograniczyć swoje działania online, aby zwolnić pasmo dla wszystkich innych w gospodarstwie domowym. Lub, jeśli jesteś na stałym dochodzie, może warto rozważyć uaktualnienie do wyższego poziomu planu internetowego.

Kiedy wykonać test?

Oprócz pomiaru prędkości pobierania, test prędkości zapewni oszacowanie prędkości wysyłania. Oszacuje również, jak dużo pasma używasz w danym okresie, więc możesz zobaczyć, czy zużywasz zbyt dużo pasma. Test prędkości powinien być przeprowadzony w czasie, gdy nie ma zbyt wielu działań wymagających dużej przepustowości, np. w czasie bez szczytów (np. późno w nocy). Uruchomienie testu prędkości w dzień bez ruchu pomoże Ci uzyskać lepsze wyobrażenie o prędkości Internetu w porównaniu do normalnych okoliczności. Testy te są najbardziej dokładne, gdy są przeprowadzane na połączeniu przewodowym.

Jak znaleźć przyczynę wolnego internetu

Jeśli przeprowadziłeś test prędkości i odkryłeś, że twoja przepustowość jest niższa niż normalnie, wróć do sekcji dotyczącej wykorzystania przepustowości. Możesz również uruchomić kilka takich testów w ciągu dnia lub tygodnia, aby śledzić, jak twoja przepustowość się zmienia. Jeśli odkryłeś, że przepustowość jest wyższa niż zwykle, możliwe jest, że zostałeś zhakowany, lub złośliwe oprogramowanie lub wirusy spowalniają twoje połączenie. Możesz użyć darmowego narzędzia online do skanowania komputera w poszukiwaniu wirusów lub zaplanować dostawcę usług internetowych, aby zapewnić bezpłatne „zamiatanie” komputera w celu usunięcia potencjalnych zagrożeń.

Wnioski

Najszybszy sposób, aby określić, czy jesteś otrzymywania prędkości Internetu zostały płacąc za jest uruchomienie testu prędkości Internetu. Możesz znaleźć najlepszy test prędkości dla swoich potrzeb online. Pamiętaj, aby uruchomić test prędkości w różnych porach dnia i w różnych dniach, aby uzyskać dobry pomysł na przepustowość w czasie. Kiedy jesteś coraz mniej przepustowości niż płacisz, to jest czas, aby porozmawiać z dostawcą usług internetowych.

0 Comments

Leave a Comment