Nowy iPhone 14 – czym się różni od wcześniejszych modeli?

Kto by pomyślał, że typowa środa przyniesie nam tyle nowych szczegółów na temat nadchodzących iPhone’ów Apple? Świat technologii został wstrząśnięty, gdy seria przecieków przyniosła nam wewnętrzne spojrzenie na niektóre z najbardziej oczekiwanych urządzeń. Od szczegółów na temat aparatu do ostatecznego projektu i więcej, wiemy teraz prawie wszystko o nadchodzących modelach iPhone’a firmy Apple – w tym, które funkcje będą odróżniać je od poprzednich iteracji. Oto 5 nowych funkcji iPhone’a 14, o których powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz dostać swoje ręce na jednym jak najszybciej.

Bezprzewodowe ładowanie

Z każdą nową generacją iPhone’ów tracimy kolejną staromodną funkcję, ale przynajmniej ta nie będzie Cię kosztować. Pomimo wczesnych plotek mówiących o czymś przeciwnym, iPhone XS i XS Max będą wyposażone w funkcję bezprzewodowego ładowania – co oznacza, że wystarczy położyć telefon na podkładce do ładowania bezprzewodowego, a zacznie się on ładować. Nie ma potrzeby podłączania żadnych kabli, a nawet odwrócić urządzenie, dzięki włączeniu nowego typu technologii ładowania o nazwie Qi, który jest obsługiwany przez prawie każdego dużego producenta. Istnieje kilka małych zastrzeżeń. Po pierwsze, bezprzewodowe ładowanie działa obecnie tylko z dołączonym kablem Lightning, co oznacza, że nie można ładować iPhone’a, gdy znajduje się w etui. To będzie problem dla niektórych, ale Apple jest również obiecał dodać wsparcie dla bezprzewodowego ładowania przypadków w przyszłości, która powinna zająć się problemem. Po drugie, trzeba będzie kupić bezprzewodową podkładkę ładującą – Apple własne AirPower podkładka ładująca (która jest w przyszłym roku) będzie działać z wszystkich trzech nowych iPhone’ów, ale do tego czasu, trzeba będzie znaleźć 3rd-party bezprzewodowe podkładki ładujące.

FaceID

FaceID to nowy system rozpoznawania twarzy Apple, który zastępuje czujnik linii papilarnych do uwierzytelniania w iPhone XS i XS Max. Jest trochę kontrowersyjny, ale to także przyszłość zabezpieczeń biometrycznych. Apple ma nadzieję, że użytkownik będzie używał FaceID do odblokowywania telefonu, potwierdzania zakupów w aplikacjach i logowania się do takich aplikacji jak konto bankowe. Wszystko to prawdopodobnie przyjdzie z kompromisem, że rozpoznawanie twarzy jest mniej bezpieczne niż czujnik linii papilarnych. To dlatego, że komputer nie może odróżnić wysokiej jakości zdjęcia od prawdziwej twarzy, co oznacza, że ktoś może ukraść telefon i użyć swojej twarzy, aby go odblokować. Może też użyć Twojego zdjęcia do odblokowania telefonu, jeśli nie skonfigurujesz FaceID z twarzą. Możesz się przed tym zabezpieczyć, dostosowując ustawienia zabezpieczeń w telefonie tak, aby nieudane skanowanie FaceID pięć razy z rzędu blokowało urządzenie.

Aparat z dwoma obiektywami

iPhone XS i XS Max są wyposażone w nową 12-megapikselową matrycę, ale największą zmianą nie jest specyfikacja aparatu, a jego konfiguracja. Poprzednie modele miały aparat z jednym obiektywem, ale nowe modele XS mają z tyłu aparat z dwoma obiektywami. Oznacza to, że mogą powiększać i robić zdjęcia w trybie Portret ze sztucznym bokeh, ale przynosi też szereg innych korzyści. Oba obiektywy mogą współpracować, aby zapewnić więcej szczegółów i szersze pole widzenia, a za pomocą funkcji zoomu można powiększyć obraz nawet 10-krotnie bez utraty jakości obrazu. Dzieje się tak dzięki technice znanej jako „zoom hybrydowy”, która łączy części obrazu z każdego obiektywu, aby uzyskać wyższej jakości, powiększone zdjęcie.

Goodbye, Home button

Nowe iPhone’y XS i XS Max firmy Apple nie mają widocznego przycisku Home, co jest dość dużą sprawą. Zamiast tego firma zastąpiła klasyczny przycisk z logo Apple systemem sterowania opartym na gestach, który ma być szybszy i bardziej intuicyjny. Ten nowy system kontroli gestów działa w połączeniu z przyciskiem Side, który jest teraz używany do wyboru rzeczy, w tym robienia zrzutu ekranu i otwierania Siri. Powrót jest teraz przeciągnięcie od dołu, a nowe gesty machnięcia zostały dodane, aby uzyskać dostęp do Centrum sterowania i Centrum powiadomień. Sterowanie gestami działa również do nawigacji aplikacji i wyboru elementów na ekranie, choć niektóre aplikacje nadal używać starego systemu tap-to-select do nawigacji.

Nowe opcje kolorystyczne

Szary, Czarny i Złoty W XS i XS Max jest kilka innych małych zmian w wyglądzie, ale jedną z największych są nowe opcje kolorystyczne. Apple zastąpiło stare opcje Silver, Gold i Space Gray trzema nowymi opcjami: Grey, Black i (Product) Red. Opcje Grey i Black są błyszczące, natomiast model Red to błyszczące wykończenie z czarnym frontem. Model Red jest w tym samym kolorze co iPhone 8 i 8 Plus, ale nowe modele Grey i Black są jaśniejsze i mniej błyszczące niż stare wersje.

Podsumowanie

iPhone XS i XS Max to nowe iPhone’y, które robią wrażenie, choć Apple musi jeszcze odnieść się do wysokiej ceny urządzeń. Gigant technologiczny znalazł się również niedawno pod ostrzałem za wprowadzający w błąd marketing swoich nowych urządzeń. Niemniej jednak oczekuje się, że urządzenia będą się dobrze sprzedawać i prawdopodobnie będzie na nie duży popyt, gdy trafią do sprzedaży. Jeśli szukasz do zakupu jednego, może warto rozważyć preordera urządzenia, jak dostawy mają być ograniczone. Po raz pierwszy w historii iPhone XS i XS Max są najtańszymi nowymi modelami iPhone’a. Możesz dostać iPhone’a XS z 64 GB pamięci masowej za 999 dolarów, iPhone’a XS Max z 64 GB pamięci masowej za 1 099 dolarów, a iPhone XR będzie zaczynał się od 749 dolarów. Jeśli potrzebujesz więcej pamięci masowej, to będzie cię to kosztować nieco więcej. Jeśli chcesz 256 GB pamięci masowej, iPhone XS będzie kosztował Cię 1 149 dolarów, XS Max będzie kosztował 1 249 dolarów, a XR będzie kosztował 799 dolarów.

0 Comments

Leave a Comment