Jeśli laptop jest wyposażony w panel dotykowy, dostęp do wielu jego funkcji można uzyskać, po prostu dotykając ekranu. Laptopy wyposażone w panel dotykowy dają większą kontrolę nad urządzeniem, ułatwiając nawigację i korzystanie z niego do codziennych zadań. W tym artykule pokażemy, jak włączyć panel dotykowy laptopa, aby móc z niego korzystać. Jeśli masz jakieś pytania po przeczytaniu, nie krępuj się zostawić komentarz lub odwiedź naszą stronę Jak to, aby uzyskać więcej wspaniałych wskazówek. Jednak nie każdy laptop jest wyposażony w panel dotykowy. Będziesz musiał sprawdzić instrukcję obsługi laptopa lub jego oryginalne opakowanie, aby dowiedzieć się, czy Twój jest w niego wyposażony. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym jest panel dotykowy i na jakie sposoby możesz go włączyć na swoim laptopie.

Co to jest panel dotykowy?

Mówiąc najprościej, panel dotykowy to powierzchnia, która umożliwia sterowanie laptopem poprzez dotykanie go palcami. Panel dotykowy jest zwykle wykonany z materiału przewodzącego, który może odbierać machnięcia palcem i gesty. Dzięki temu może być używany jako alternatywa dla gładzika lub myszy. Istnieją dwa główne typy paneli dotykowych: rezystancyjne i pojemnościowe. Rezystancyjne panele dotykowe wykorzystują siłę nacisku do wykrycia przesunięcia palcem. Z kolei pojemnościowe panele dotykowe wykorzystują ładunki elektryczne do wykrywania ruchu palca. Panele te są używane w większości smartfonów. Panele dotykowe występują w dwóch odmianach: zintegrowane i wymienne. Zintegrowane panele dotykowe są częścią korpusu laptopa i nie można ich odłączyć. Z kolei zdejmowane panele dotykowe są oddzielone od korpusu laptopa i można je odłączyć. # # Jak włączyć panel dotykowy laptopa Większość laptopów ma panel dotykowy, ale panel nie włączy się domyślnie. Trzeba będzie go ręcznie włączyć, naciskając odpowiednie klawisze. – Naciśnij klawisz „Fn” i klawisz „F8” w tym samym czasie. Spowoduje to włączenie panelu dotykowego na większości laptopów. – Jeśli powyższa metoda nie działa, spróbuj zamiast tego nacisnąć klawisz „Fn” i klawisz „F9”. – Jeśli żadna z tych metod nie włączy panelu dotykowego, będziesz musiał zapoznać się z instrukcją obsługi laptopa, aby dowiedzieć się, które przyciski należy nacisnąć.

Jak używać panelu dotykowego w laptopie

Panel dotykowy w laptopie służy do nawigacji, podobnie jak mysz komputerowa. Aby użyć touchpada, umieść dwa palce na powierzchni podkładki, a następnie przesuwaj palce w kierunku, w którym chcesz przesunąć kursor. – Do nawigacji można również użyć jednego palca, stukając palcem w podkładkę. – Aby wybrać element, naciśnij touchpad jednym palcem. O ile touchpad laptopa jest świetny do nawigacji, o tyle do klikania nie jest zbyt dobry. Większość laptopów ma z boku przycisk (lub dwa), którego można użyć do klikania elementów. – Przycisk kliknięcia służy do wybierania elementów lub otwierania nowej karty w przeglądarce. – Przycisk kliknięcia prawym przyciskiem myszy służy do uzyskania dostępu do dodatkowych funkcji, takich jak kopiowanie lub usuwanie tekstu.

Gesty na panelu dotykowym

Panel dotykowy jest świetną alternatywą dla korzystania z gładzika lub myszy, ponieważ do nawigacji na laptopie można używać różnego rodzaju gestów. Gesty te mogą być również używane w połączeniu z panelem dotykowym. Wystarczy dotknąć panelu palcem, a następnie przeciągnąć rękę w kierunku, w którym chcemy przesunąć kursor. Z panelem dotykowym laptopa można używać następujących gestów. – Przeciągnięcie: Aby przewinąć dokument lub stronę internetową, przeciągnij palcem po panelu w górę lub w dół. – Uszczypnij i rozciągnij: Ściśnij palce, aby powiększyć obraz lub stronę, lub rozsuń palce, aby powiększyć. – Obrót: Obróć palce w prawo lub w lewo, aby zmienić orientację strony.

Zakończenie

Panel dotykowy w laptopie to świetny sposób na sterowanie urządzeniem, zwłaszcza gdy nie masz w pobliżu myszy lub gładzika. Po włączeniu panelu dotykowego można używać różnego rodzaju gestów palcami do nawigacji i wybierania elementów na laptopie. Gesty te mogą być używane w połączeniu z touchpadem, aby nawigacja była jeszcze łatwiejsza.

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.