Menu:

Dzień Kryptologii —

to święto ustanowione w 2007 roku - w 75. rocznicę złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma. Z okazji dnia kryptologii, stanowiącego hołd dla polskich naukowców, którzy łamiąc szyfr enigmy przyczynili się do kolejnych sukcesów aliantów podczas II wojny światowej, po raz kolejny organizujemy konkurs „Tydzień szyfrów”

Czy wiesz, że?

1932 polski referat wywiadowczy przekształcił się w Biuro Szyfrów, którego zadaniem była obserwacja i podsłuch niemieckich stacji radiowych i zabezpieczenie szyfrów wojska polskiego dla najzdolniejszych studentów matematyki.

Na Wydziale Matematyczno-przyrodniczego Uniwersytetu Poznańskiego prof. Zdzisław Krygowski na prośbę Biura Szyfrów zorganizował kurs kryptologii, przygotowujący studentów do pracy nad złamaniem szyfrów stosowanych przez Niemców.

Wybrano trzech najlepszych...

Ponadto —

w 2000 roku przyznano trzem Polakom pośmiertnie Order Odrodzenia Polski, jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych.

Enigma —

to niemiecka maszyna szyfrująca z czasów II wojny światowej. Była dziełem Centrum Łączności III Rzeszy, ale prace nad nią Niemcy rozpoczęli już w końcu lat 20. Za pomocą Enigmy niemieckie dowództwo przekazywało swoje największe tajemnice.

Trzei najlepsi —

Marian Rajewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski
Postawiono przed nimi zadanie rozwiązania niemieckiego szyfru maszynowego "Enigma”. Marianowi Rejewskiemu stworzono możliwość wyjazdu do Getyngi, gdzie uczył się języka niemieckiego, niezbędnego do rozszyfrowania "Enigmy”. Po powrocie, wraz z dwójką najlepszych studentów, podjął on intensywną pracę, tworząc kolejne metody matematyczne. Przez kilka lat młodzi matematycy pracowali w Poznaniu. W październiku 1932 roku ich siedzibę przeniesiono do centrum Warszawy.

IX V MCMXLI —

Brytyjczycy przechwycili niemiecki okręt podwodny U-110 wraz z maszyną szyfrującą "Enigma" i księgą szyfrów. Dzięki zdobytej możliwości odczytywania wojskowych meldunków niemieckich, Brytyjczycy zaczęli odzyskiwać panowanie na morzu.
Czy wiesz że: Marian Rejewski wynalazł urządzenie służące do wyliczania cyklicznych permutacji szyfrogramów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Cryptex —

Termin kryptex określa w powieści urządzenie do przechowywania tajnych informacji, rzekomo wynalezione przez samego Leonarda DaVinci. Informacja zapisana jest na zwoju papirusu, który jest owinięty wokół szklanej fiolki, pełnej octu. Nie można otworzyć go siłą, ponieważ wtedy fiolka pęka i ocet rozpuszcza papirus. Jedynym sposobem na otworzenie krypteksu jest ułożenie hasła za pomocą kilku dysków.

Leonardo Da Vinci —

Krypteksy w książce są umieszczone czarny w białym, co ma symbolizować męskość w żeńskości. Zagadka, która prowadzi do hasła pierwszego krypteksu znajduje się "pod różą (łac. sub rosa)" w szkatułce, a do drugiego krypteksu w środku białego.

Ostatnia wieczerza —

Tytuł wpisu Diabeł na fresku Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci nie jest przypadkowy, ale też nie powinien być brany dosłownie. Słynny fresk Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza” kryje w sobie, zdaniem komentatorów tajemnice, szyfry i zagadki, które są tym bardziej ekscytujące, że jego autor pozostaje poza wszelkim podejrzeniem, iżby chciał namalować dzieło pobożne, wierne nauce kościelnej i wolne od jakichkolwiek własnych, a już zwłaszcza nieprawomyślnych interpretacji.

Quipu —

Forma trójwymiarowego zapisu stosowana przez Indian prekolumbijskiej Ameryki Południowej. Nazywane „pismem węzełkowym”, ze względu na swoją formę: zbiór wykonanych z bawełny lub włosia lamy i alpaki kolorowych sznurków z supełkami.

Służyło do zapamiętywania liczb (najprawdopodobniej w systemie dziesiętnym), a zapewne także i innych informacji. Opisane w magazynie Science z 12 czerwca 2005 wyniki badań wskazują, że kipu mogło przechowywać także dane nienumeryczne, takie jak nazwy geograficzne, imię twórcy lub właściciela oraz przedmiot obliczeń, co czyniłoby z niego pierwotny rodzaj pisma.

Imperium Inków —

Quipu posługiwali się członkowie klasy panującej oraz specjalni rachmistrze (w języku keczua khipukamayuq) z imperium Inków oraz – jak wynika z nowych odkryć – także wcześniejsze kultury Indian Ameryki Południowej z obszaru Andów. Istniało kilka odmian kipu, które umożliwiały administratorom imperium m.in. ewidencję ludności, obliczanie podatków, zapisywanie stanów magazynowych, składanie sprawozdań, przechowywanie danych historycznych, kalendarzowych, itp. Jedno kipu mogło liczyć od kilku do nawet 2000 sznurów.

Machu Picchu (keczua Machu Pikchu - stary szczyt) - najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Huayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba.

Legenda z niedzicy —

Bardzo ciekawy jest polski wątek związany z inkaskimi uciekinierami oraz kipu ukrytym w Niedzicy. Ostatni ich potomek – wicemarszałek Sejmu Andrzej Benesz odnalazł w 1946 roku kipu ukryte w ruinach zamku. Według legendy było ono zaszyfrowaną wskazówką, gdzie odnaleźć skarb Inków.

Według podań na zamku w Niedzicy miała być zasztyletowana spadkobierczyni królewskiej dynastii Inków.

Historia Peru oraz Polski splata się ze sobą w postaci legendy o ostatnim potomku królewskiej dynastii Inków Tupac Amaru – Anotonia.

Szyfr Cezara —

Jest to rodzaj szyfru stosowanego przez Juliusz Cezara. Jedna z najprostszych metod szyfrowania. Wymaga podstawiania za każdą literę tekstu jawnego (niezaszyfrowanego) inną, oddaloną od niej o stałą liczbę pozycji w alfabecie. Kierunek zmian musi być stały.

Imperium Romanum —

…czyli Imperium Rzymskie to starożytne państwo, które opanowało znaczną część państw basenu Morza Śródziemnego. Powstało z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Za początkowy rok Cesarstwa przyjmuje się 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od Senatu tytuł Augusta („czcigodny” lub „majestatyczny”). Oznaczało to, że pozycja Gajusza jest najwyższa w całym kraju i w ten sposób nastąpił koniec republiki rzymskiej.

Gajusz Juliusz Cezar —

Od niego wywodzi się tradycja Cesarstwa rzymskiego. Jako pierwszy Cezar wyznaczył kierunek rozwoju monarchii na wiele lat. Urodził się 12 lipca 100 r. p.n.e. Był rzymskim politykiem, który dążył do władzy dyktatorskiej. Udało mu się pokonać opozycję skupioną wokół senatu i Pompejusza, następnie dzięki wieloletnim walkom przejął pełnię władzy w Rzymie.

Czy wiesz że
Został zamordowany w idy marcowe – 15 marca 44 r. p.n.e. Wedle tradycji Cezar otrzymał 23 ciosy zadane sztyletem. Ostatni z nich, śmiertelny padł z ręki jego przyjaciela Marka Juniusza Brutusa. Stąd też często cytowane są ostatnie słowa Juliusza: „ I ty, Brutusie, przeciw mnie?”.

Skytale —

Metoda szyfrowania używana w czasach starożytnej Grecji, w szczególności przez Spartan. Podstawą odszyfrowania kodu było posiadanie laski o odpowiedniej grubości. Na pasku pergaminu pisało się litery, tak aby po nawinięciu go na odpowiednią laskę otrzymać ciąg odszyfrowanych znaków.

Sparta —

Miasto położone w południowej Grecji, na Peloponezie. Jego początki sięgają XII wieku p.n.e. Znane było ze swoich wojowników, którzy byli doskonale wyszkoleni oraz wytrzymali na wszelkie niedogodności.

Czy wiesz że:

MENELAOS - według mitologii greckiej król Sparty, który uczestniczył w wojnie trojańskiej. Jest jednym z bohaterów „Iliady” Homera. Brat Agamemnona i mąż pięknej Heleny.

Agoge —

Nazwa systemu wychowawczego w starożytnej Sparcie całkowicie organizowana przez państwo. Obejmował on głownie chłopców. Był to wydłużony okres przejścia od dziecięctwa do mężczyzny. Ze względu na to, że w Sparcie wszystko podlegało regulacjom urzędowym takie wychowanie trwało przez całe życie.
Spartanie nie zajmowali się rolnictwem czy handlem. Ich głównym zajęciem było wojskowe szkolenie. Doprowadzili do doskonałości szyk zwany falangą. Ich wykształcenie intelektualne ograniczało się do umiejętności pisania, czytania oraz śpiewania pieśni bojowych.

Zasady konkursu —

1. Wejdź na stronę konkursu „Tydzień Szyfrów”.
2. Odszukaj zagadki umieszczone w różnych miejscach na stronie konkursowej.
3. Rozszyfruj pytania i wyślij odpowiedzi na adres: marketing@domeny.pl
4. Konkurs trwa od 25.01.2016 godz. 12:00 do 31.01.2016 godz. 24:00
5. Podpowiedzi na odszukania i rozwiązania zagadek znajdziecie na profilu FB organizatora: https://www.facebook.com/Domenypl

Lista Zwycięzców: —

Marcin T.
Magdalena D.
Anna S.
Michał K.
Wojciech P.

Z nagrodzonymi osobami skontaktujemy się drogą telefoniczną.

Pytania i odpowiedzi: —

1. Szyfr Cezara
Kod: ÓCTLCP TGMGYUNL MGTAŹ TRĄŹENL KGPTŹUNL
Rozwiązanie: Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski

2. Gaderypoluki
Kod: MGSZRNGDNKAMG
Rozwiązanie: Maszyna Enigma

3. Szyfr ATBASH
Kod: XVIGBURPZGBHHO
Rozwiązanie: Certyfikaty ssl

4. Szyfr BACONA
Kod: bab acc bcc cca bbb aca baa aba acc bca abb aca cbb acb bac
Rozwiązanie: Hosting Domenypl

5. ROT13
Kod: XBQ FMLSEBJNAVR ZNEXRGVAT QBZRA
Rozwiązanie: KOD SZYFROWANIE MARKETING DOMEN

Gratulujemy wygranej!

Pytania i odpowiedzi: —

1. Pytanie: Co to jest phishing?
Zakodowane pytanie: CDSHJMTSLOITOIYG? (DO-ME-NY-PL-HO-ST - gaderypoluki)
Rozwiązanie: rodzaj cyberprzestępstwa, który polega na wyłudzaniu poufnych danych

2. Pytanie: Na jaki okres można zamówić certyfikat?
Zakodowane pytanie: NGWNIKBXYDFZPŻANZGZBWKPPDYGLFKXNG? ( gaderypoluki i ROT13)
Rozwiązanie: od 1 do 5 lat najczęściej

3. Pytanie: Kto zaprojektował rodzinę SHA – Secure Hash Algorithm ?
Zakodowane pytanie: bbaGaccMaaaCbcbBJabbXccaBcbaNŁbcbBabaMbbbAĘ bccUaaa – FabbPUbcbRbabNbccUaaaYbaaBbcbVccaUbca? (Szyfr Bacona i ROT13)
Rozwiązanie: NSA – National Security Agency

Gratulujemy wygranej!

Pytania i odpowiedzi: —

1. Pytanie: Jak nazywa się niekomercyjny projekt, który ma za zadanie zabezpieczenie serwerów przed niechcianą pocztą?
KOD: CJK XNZXUW SAM RVMOYAQVTAHWL NGFXNOD DDHFP KM ZZ ZZDDNVM DZBFDOXMGBDRVM WWVNAVFK LGQDH QVMGJJKINN PDQBST ?
Rozwiązanie: Sender Policy Framework – SPF

2. Pytanie: Co znaczy, że certyfikat SSL posiada opcję Wildcard?
KOD: UQNMNCBW XD GGVKRYNSKT LKD ADGAIDD ADRLN AETOFCRU ?
Rozwiązanie: Certyfikat chroni domenę główną i subdomeny

3. Pytanie: Jaki algorytm szyfrujący używany jest dla podpisów cyfrowych?
KOD: MSCL SDJGJBSE VRQIJMMSUB MRBOSQQ BHKL GDS SGVSAKRO UBXJXBSFQUK?
Rozwiązanie: DSS – Digital Signature Standard

Wszystkie pytania zostały zakodowane szyfrem Vigenere'a, a 3 pytanie dodatkowo zakodowano z kluczem DSS


Gratulujemy wygranej!

Podsumowanie —

Partnerzy konkursu

Regulamin konkursu: tydzien-szyfrow.pdf

Sponsorzy:

Patroni konkursu: